Make your own free website on Tripod.com

MIRESE VINI

Home | SHOQET DHE SHOKET EMI | GENEVE | DASHURIA | FOTOT EMIA | POEZIT | FJALE TE URTA | RRETH MEJE | FEJA ISLAME

FJALE TE URTA

 Fjal te urta

Kan thėn se...???!!!

***Urrejtja ėshtė e vetmja pasuri tė nėnshtruarit (Franc Fanoni )***"Mė lehtė ėshtė me mbledhė njė thes pleshta se ti bashkosh dy shqiptarė"(Gjergj Fishta)

***Shqiptarėt tregojnė ēka s'duhet, e fshehin atė ēka e di e tėrė bota"

***"Pak di ai gjitha ia tregon gruas"

***Nese rrezikon mund te humbasėsh, nėse nuk rrezikon ke humbur gjithėsesi.***Ėshtė zotėsi e madhe tė dish si duhet trajtuar tė mundurit.***
Njeriun e bėjnė tė pėrjetshėm veprat e tij.***Njerėzit janė tė njejtė para natyrės, edukata i bėn tė dallohen.***Nėqoftė se jeta nuk tė ofron njė lojė qė ja vlen ta luash, atėher krijo vetė njė tė tillė.***Nėse thua ate ēka dėshiron duhet tė dėgjosh edhe ate ēka nuk dėshiron.***
Shpagimi mė i ėmbėl ėshtė tė bėsh mirė kundėr tė keqes qė tė ėshtė bėrė.***Zoti ynė qė je nė qiell, jepna fuqine ta mbajme gojen tė mbyllur kur s'kemi gjė per te thėnė! falna durimin ta thellojme nje pune pėrpara se tė shkruajme permbi te, frymėzona me nje ndenje te mprehte tė drejtsisė qė tė flasim jo vetem me  paanesi por edhe te sillemi ashtu! Shpetona nga grackat e gramatikės,
 nga shtremberimet e gjuhes dhe nga lajthimet e shtypit" (Faik Konica)

***Fjala duhet tė peshohet sipas merites se vet fjales, e jo sipas merites se shqiptuesit.(Veton Surroi) ***Besimi leviz malet, por ju duhet te vazhdoni t'i shtyni ato, nderkohe qe kryeni lutjen.(Meson Kulej)

***Te jesh i mire, do te thote jo vetem te mos besh padrejtesira, por edhe te mos i deshirosh ato. (Demokrit)

***Kush jep pergjigjen pa mendim te shumtat e fjale i ka gabim, o fol sic flet njeriu me mend, o hesht si kafshet, rri ne vend! (Saadiu)

 

*** Te mencurit mesojne me shume nga budallenjte sesa budallenjte nga te mencurit. (Cato the elder)*** Te gjithe do bien. Ata qe qendrojne me lart do bien me keq.(Plato)*** Une nuk urrej njeriun por veset e tij. (Albert Einstein)*** Me pak egoizem nga te gjithe ka skllavi. (Hercen)*** Dy gjerave duhet t'ia dini vleren, para se t'ju ikin nga duart: njera eshte shendeti dhe tjetra eshte rinia. (Epikteti)*** Fundi i madh i jetes nuk jane njohurite, por veprat. (Tomas Fuller)*** Kur njeriu e kupton qe nuk eshte i ditur, ai ka hedhur nje hap drejt diturise. (Mark Tuain)*** Perpara se te kundershtoni nje te moshuar, duhet te perpiqeni ta kuptoni ate. (Xhorxh Santana)*** Flisni qarte, nese do te flisni; gdhendni cdo fjale, para se ta nxirni nga goja. (Oliver Uendell Holms)*** Gjyko mbi inteligjencen e nje njeriu ne mbeshtetje te qeshtjeve per te cilat ai te pyet. (Homer)*** Gjeja me e rendesishme qe mund te beje nje burre per femijet e tij, eshte te doje nėnėn e tyre. (Gete)*** Nje komb te edukuar mire eshte e thjeshte ta drejtosh, por e veshtire ta pushtosh. (Lord Brougham)*** Kushtojini rendesi te vecante edukimit te rinise. Nje neglizhim sado i vogel ne kete drejtim, do te na kushtoje mjaft shrenjte. (Aristoteli)*** E ardhmja e nje kombi eshte ligjur ngushte me edukimin qe merr rinia. (Albert Einstein)*** Te mos pranosh gabimin qe ke bere, do te thote qe se po ben nje gabim te dyte. (Bill Clinton)*** Pa shokun e mire, njeriu nuk i njef gabimet e veta. (Populli)*** Ju boten e shikoni, ndersa veten tuaj jo! Per sa kohe do te qendroni brenda kesaj verberie? (Anonim)*** Njeriu meson kur eshte i ri dhe kupton kur plaket. (Eschenbach)*** Trendafilat, zambaket, karafilat, te gjitha lulet thahen, celiku dhe hekuri thyhen, por shoqeria e vertete as thahet, as thyhet. (Abraham Lincoln)*** Pijetoret jane vendet ku cmenduria shitet me shishe. (Uendell Filips)*** Ne rini ditet jane te shkurtera dhe vitet te gjate, ndersa ne pleqeri ditet jane te gjata dhe vitet jane te shkurtra. (Imam Gizali)*** I lumtur eshte ai njeri, i cili fiton mendjeprehtesine qe ne rini, por tri here me i lumtur eshte ai qe ruan zellin e rinise ne moshte te kaluar. (Dagobert Rune)*** E sotmja eshte nxenesja e se djeshmes. (Tomas Fuller)*** Zhurma nuk provon asgje. Shpesh nje pule qe ka bere vetem nje veze, kakarit sikur ka bere nje asteroid. (Mark Tuain)*** Permireso sjelljen tende, perpara se te kerkosh nga te tjeret te permiresojne te tyren. (Ebu Bekri)*** "Jo" dhe "Po" jane fjale qe thuhen shpejt, por ato duan qe te mendohesh shume para se t'i shqiptosh. (Xhorxh Bernard Shou)*** Kur isha 14 vjec, babi im ishte kaq i paditur, saqe me vinte zor te rrija afer tij. Por kur mbusha 21 vjec, une mbeta i habitur se sa shume kishte mesuar ai per shtate vjet. (Mark Tuain)*** Largojuni fuqise misterioze te mburrjes dhe te shpifjes. (Erik Hofer)*** Tre gjera e bejne nje jete te mjerushme: hakmarrja, xhelozia, dhe karakteri i dobet. ( ???)*** Idete e medha nuk lindin nga truri, por lindin nga zemra. (Vauvenagues)*** Njerezit e zgjuar vleresojne te gjithe njerezit, pasi ata shohin te miren te secili dhe e dine se sa e veshtire eshte te besh dicka te mire. (Baltazar Graciani)*** Zoti nuk do t'ju shikoje medaljet, gradad apo diplomat, por cilesite qe keni. (Helbert Hubard)*** Ka gjithnje kohe per ta shtuar nje fjale, kurre per ta trequr mbrapsht. (Baltazar Graciani)*** Kur dikush e deklaron shpesh qe nuk eshte budalla, ai zakonisht dyshon per veten e tij. (Uillson Mitzer)***Kur keni filluar te mos jepni me kontribut, keni filluar te vdisni.(Elanor Rusvelt)***Une ec ngadale, por asnjere nuk bej hapa prapa.(Abraham Linkoln)***Meso nga e djeshmja, jeto te sotmen, shpreso per te ardhmen, por me e rendesishtmja eshte te mos ndalosh se pyeturi.(Albert Einstein)***Te mesosh femijet te jene te ndershem, eshte fillimi i edukates.(Hz Ali)***Fakti qe di si te lexosh nuk eshte asgje; e githe puna eshte te dish se c'fare te lexosh.(Entoni Trolloup)***Mėsimi mė i madh nė kėtė botė ėshtė vėshtėrsia ; s’ka sukses ai qė nuk has nė vėshtėrsi.(???)***Perpara se te kundershtoni nje te moshuar, duhet te perpiqeni ta kuptoni ate. (Xhorxh Santana)***Atédheun nuk mund ta shkatérron as lufta as armiku, por mund ta shkatérrojn ēlirimtarét(???)***Ashtu si hena, ēdo njeri ka anen e tij te errčt qe nuk ja tregon kurre asnjeriu.(Mark Tuain)***Dy gjerave duhet t'ia dini vleren, para se t'ju ikin nga duart: njera eshte shendeti dhe tjetra eshte rinia. (Epikteti)***Cdo njeri eshte nje cope budallė per te pakten pese minuta ne dite; zgjuaresi eshte te mos e kaloni kete kufi. (Elbert Hubard)***Nuk ka rendesi ku dhe si keni jetuar. E rendesishme eshte c'fare keni bere, aty ku keni qene. (Zhorxh O'Kife)***Fundi i madh i jetes nuk jane njohurite, por veprat. (Tomas Fuller)***Kur njeriu e kupton qe nuk eshte i ditur, ai ka hedhur nje hap drejt diturise. (Mark Tuain)***Mos shkoni kurre te zemeruar ne shtrat. Lufto me pare per te mposhtur zemerimin. (Fillis Diller)***Genjeshtari duhet te kete kujtese te forte. (Kuintiliani)***Thashethemet jane arti i te thenit asgje, ne ate menyre qe nuk le asgje pa thene. (Volter Vincell)***Mos e harroni kurre ate qe dikush jua thote kur eshte i zemeruar. (Henri Uord Bicer)***Ka tre menyra per te perballuar vuajtjet e jetes: me indiference, me filozofi, dhe me ane te fese. (Carls Kaleb Kolton)


***I mencuri ka nje prirje te forte per te qene i heshtur, dhe aftesine per te ruajtur nje inventar te tere sekretesh. Zotesia dhe karakteri i tyre jane per t'u respektuar. (Baltazar Gracian)***Barku i mban kémbet, dhe jo kémbét barkun. (Servantes)***Ēdo njeri duhet te ngreré zėrin aq sa e ka takatin. (Thėnie Angleze)***Njeriu i zgjuar sheh aq sa duhet,e jo aq sa mundet. (Montanj)***Nuk eshte zgjuaresi te jesh me i zgjuar se sa duhet. (Filip Kuino)***Te mos dish disa gjera te caktuara, eshte nje pjese e rendesishme e zgjuaresise. (Hugo Grotius)***Kush eshte i zgjuar? Ai qe moson nga te gjithe. Kush eshte i fuqishem? Ai qe zoteron pasionet. Kush eshte i pasur? Ai qe eshte i kenaqur. Po kush eshte ky? Asnjeri (Benxhamin Franklin)


E di luga ēka ka vegshi

E drejta ka rrugėn e gjatė, por vjen

E dua nipin se do tė mė marrė hakun me t'im birė

E gjuan gurin dhe e fsheh dorėn

E keqja s'harrohet, e mira po

E keqja s'ka fund

E gjuan gurin dhe e fsheh dorėn

E keqja s'harrohet, e mira po

E keqja s'ka fund

E keqja vjen me kėmbėt e kalit dhe ikė me kėmbėt e breshkės

E keqja vjen shpesh nga ata qė janė shumė tė uritur so shumė tė ngopur

E lehtė ėshtė barra nė shpinė tė huaj

E liga vjen nga s'e pandeh

E lirė ėshtė kripa nė Durrės, po e ngre qiraja udhės

E mira duhet kėrkuar, e keqja vjen pa kėrkuar

E mira e hallkut e e zeza e vetes

E mira e ka tė mirėn, e keqja e ka tė keqen

E mira tė lartėson, e keqja tė turpėron

E ngrėna e ligė tė sjell dergjen, e dergja tė sjellvdekjen

E sotmja e qesh tė djeshmen

E thėna dhe e bėra janė shumė larg

E treta e vėrteta

E vėrteta e vėrtetė, por nė kohė e vend tė vet

E vėrteta s'i pėlqen gjithkujt

Edhe ai qė u martua edhe ai qė s'u martua, tė dy pishman u bėnė

Edhe atij qė ka dije mbi tė gjithė, i duhet tė mėsojė

Edhe durimi ka njė kufi

Edhe i fikun edhe i koritun

Edhe kau ka gjuhė tė madhe, por s'flet dot

Edhe macen kur ta ngacmosh, tė grithė

Edhe pula qorre, gjen ndonjė kokėrr

Edhe shakaja e ka kohėn dhe vendin e vet

Edhe sytė tė t'i nxjerr evladi, prap e don

Edhe tė jesh i bardhė si bora, nuk i shpėton gojės sė keqe

Emri i mire fitohet me shumė punė tė mira dhe humbet me njė tė ligė

Ėshtė zotėsi e madhe tė dish si duhet trajtuar tė mundurit

Daja dajė, djathi me pare

Dajaku ka dalė nga Xheneti

Dardha e ka bishtin prapa

Dardhaxhisė, dardha mos i shit

Darka e lehtė, gjumi i lehtė

Dasėm pa mish nuk bėhet

Dasma e shokėve dhe lufta e huaj, janė tė lehta

Delet qė ndahen nga tufa, i han ujku

Dembelin dhe fukarallėkun e gjen nė njė grazhd

Dera e burgut ēilet, ndėrsa ajo e vorrit jo

Derri qengja nuk pjell

Deshi, s'deshi, qeshi

Deti nė kėmbė s'kalohet

Deti me shkop nuk turbullohet

Detit i ka hije vala, burrit i ka hije fjala

Dėbora ėshtė e bukur por tė than kėmbėt

Dėgjo ē'thotė i pari, por mos e harro tė fundit

Dėm i njėrit, fitim i tjetrit

Dėshira lind zotėsinė

Dėshira mund tė kėnaqet vetėm me anė tė shpresės

Dhėmbėt e shėndoshė, pleqėria e fortė

Dhia ėshtė lopa e fukarait

Dhjamė nga pleshti s'nxirret

Dija ėshtė dritė, padija terr

Dikush pėrgjigjen e ka nė gojė, dikush nė xhep e dikush nė shtėpi

Dikush ėshtė fukara pėrjashta e zengin pėrbrenda

Dikush ėshtė zengin pėrjashta e fukara pėrbrenda

Dimri ėshtė pėr tė pasurit, vera pėr fukara

Dita e mirė shihet nė mėngjes

Dita ka sy, nata ka veshė

Dita pa punė, nata pa gjumė

Dita pa punė tė lodhė mė shumė se nata pa gjum

Dita pa punė tė lodhė mė shumė se dita me punė

Ditė e re, nafakė e re

Dituria ėshtė si pushka nė luftė

Dituria nuk falet, por fitohet

Dituria nuk ka kufi e as nuk ka shtėpi

Djali i mirė ta ēel derėn, djali i keq ta vėn ferrėn

Djali i pėrkėdhelur, s'bėhet burrė i mirė

Djalin martoje kur tė duash, vajzėn kur tė mundesh

Djalli e fsheh, avokati e nxjerr

Djalli fle, ti e zgjon

Doket kinxh, e tė del dash

Doket dash, e tė del kinxh

Dora e huaj nuk tė kruan si e jotja

Drutė blihen, pa zėnė dėbora

Duaj, tė tė duan

Duhani e rakia kanė dalė nga helmi e mėrzia

Duhen mė shumė mend qė tė mund tė shoqėrohesh me njerėz pa mend

Duhet parė ujkun mė parė, se po tė pa ai i pari, tė ha

Duhet tė shfrytėzohet mirė koha, sepse jeta nga koha pėrbėhet

Duke ngrėnė, vjen oreksi

Duke pyetur, gjen Stambollin

Duket dita me tė gdhirė, duket bima me tė mbirė

Duro zemėr, e mos plas, se dij shumė, po s'mund tė flas

Dy atllarė nė njė kunj s'lidhen

Dyfek qė tė vrasė vet, nuk ka

Dy fqinjė tė mirė bėjnė sa njė vėlla

Dy herė flitet vetėm nė mulli

Dy kunguj nėn sqetuj, nuk mbahen

Dy mace, mundin njė qen

Dy shaka, bėjnė njė tė vėrtetė

Dy tė rrahura s'durohen, se dy tė ngrėna bėhen